Przebudowa i rozbudowa Pływalni Rodzinnej
w Białymstoku

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 541
2 stycznia, 2018
Budowa szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej przy ul. Wspólnej w Markach
1 marca, 2018

W dniu 28 października 2017r. otwarty został po modernizacji kompleks basenowy Rodzinna Pływalnia w Białymstoku przy ulicy Stromej 1A. Nasza firma pełniła funkcję Inżyniera Kontraktu nad zadaniem. Wartość robót przekraczała 20mln.

Z części basenowej i wypoczynkowej może korzystać łącznie 130 osób. Basen pływacki ma długość 25m, sześć torów, słupki startowe i trampolinę. Atrakcją w części wypoczynkowej jest grota solna o powierzchni 26m2 mieszcząca do 15 osób. Ściany wykończone elementami granitowymi, cztery podgrzewane siedziska obłożone mozaiką, halogenerator wytwarzający suchy aerozol solny, który przenikając do płuc oczyszcza drogi oddechowe, łagodzi stany zapalne i zdecydowanie poprawia zdrowie. Mikroklimat panujący w grocie przypomina ten nad morzem, i tak też działa na organizm. Poprawia przemianę materii, uspokaja układ nerwowy. Sól oczyszcza skórę, chroni ją przed wolnymi rodnikami, pomaga w odchudzaniu. Nastrojowe oświetlenie dopełnia wypoczynkowy charakter groty solnej.

"Poza grotą są także sauna sucha, łaźnia parowa, deszczowce zimny i ciepły, wiadro bosmana oraz studnia lodowa wytwarzająca kostki lodu. W pomieszczeniu obok jest tepidarium, gdzie można wygodnie odpocząć przy muzyce relaksacyjnej na podgrzewanych leżankach i tzw. Słoneczna łąka gdzie bez względu na porę roku cieszyć się można kąpielami słonecznymi. 

"Obok strefy SPA jest duży basen, dwie wanny jacuzzi, brodzik dla dzieci z licznymi atrakcjami o powierzchni 120m2 i głębokości wody nieprzekraczającej 30cm.

Zjeżdżalnia jednoosobowa o średnicy wewnętrznej 100 cm, długości około 63 m (plus wanna hamowna) i wysokości startu około 7,5 m. Jest też – jedyna w regionie – zjeżdżalnia pontonowa o szerokości wewnętrznej 240 cm, długości około 113 m (plus wanna hamowna), a miejsce startowe znajduje się na wysokości 9,80 m. z której będzie można zjeżdżać na jedno- lub dwuosobowych pontonach. Zjeżdżalnie zróżnicowane pod względem długości, przekroju i stopnia doznań, gwarantują wysoki poziom wrażeń i emocji dla każdej grupy użytkowników.

"Kolejną nowością zastosowaną na Pływalni Rodzinnej jest basen z dnem ruchomym o głębokości do 3,5 m, o wymiarach 6,5 m x 12,5 m, wyposażony w trzy tory i słupki startowe oraz trampolinę. Powierzchnia lustra wody to ok. 81 m2. Dodatkowo niecka posiada liny torowe, słupki i drabinki zejściowe z dwustronnymi poręczami ze stali nierdzewnej. Jest to jedyny tego typu basen na Podlasiu. Możliwość regulowania głębokości wody pozwala na prowadzenie wszelkich form aktywności w wodzie. Położenie platformy ruchomego dna dostosowywane jest do rodzaju zajęć, wzrostu i umiejętności uczestników. Dzięki temu w kilka minut basen można zmienić w miejsce do aerobiku, w basen do nauki pływania dla różnych grup wiekowych, lub skoków z trampoliny. W godzinach nocnych platforma ustawiana jest na poziomie plaży basenowej i stanowi przykrycie niecki. W ten sposób zmniejsza się nakłady energetyczne na podgrzanie wody i generuje oszczędności.Należy tez wspomnieć, że obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do budynku można dostać się za pomocą rampy. Wewnątrz przewidziano windę obsługującą parter i poziom przyziemia, kabina z przyciskami opisanymi językiem Braille’a i informacją głosową.

polski